První PC program pro kovovýroby zaměřený na minimalizaci výrobních nákladů.

Program TPV-13 je vypracovaný v tabulkovém procesoru EXCEL.

 

Je určený pro živnostníky bez zaměstnanců i pro firmy s desítkami pracovníků.

 

O PROGRAMU

ZAKÁZKA | PODKLADY | ŘÍZENÍ VÝROBY | VYHODNOCENÍ

 

TPV-13

Technologie, list Průvodka

Technolog potřebuje pro snížení výrobních nákladů v dílně užívat výhody skupinové technologie a výroby: Předepsat společnou  výrobu soustružených, frézovaných a jiných součástí podobných způsobem výroby. Potřebuje předepsat společné opracování a lícování různých součástí. Potřebuje program, který to umožní.

Průvodka v programu (výrobní postup) je naprosto nezávislá
na struktuře konstrukční dokumentace.

Technolog výrobní předpisy promýšlí postupně při poznávání konstrukční dokumentace. Již vypracované výrobní operace mění, ruší, přesouvá, vkládá do nich další upřesňující texty a rozměry. Potřebuje soustavný přehled o celém postupu výroby. Excel je ideální. Na obrazovce je vypsaná řada operací a posouváním rychle zobrazíme další.

Můžeme zapisovat, měnit a rušit kteroukoliv operaci, řádek, větu, slovo, znak
 kdekoliv na obrazovce, a data jsou současně uložená.

U zakázek s větším počtem kusovníků je více položek se shodnými čísla pozic. Užíváme pořadová čísla položek kusovníku. Například v operaci 13 předepíšeme č. 4, 5 a 8 soustružit hotově, č. 7 a 11 s přídavkem na broušení. Nezdržují nás různě sestavená  označení výkresů.  Výrobní operace může být zapsaná v několika řádcích. "Krátké" řádky zvyšují přehlednost předpisu v dílně. V průvodce je kromě čísla operace číslo řádku v rámci operace (sloupec "B"). 

Čísla operací a řádků ovládáme tlačítky čop a čř zapisuje   a   čop a čř  ruší. Pro jiné řazení operací zapíšeme čop a čř z klávesnice a volíme tlačítko Řadí dle z klávesnice zapsaných čop a čř.

čop

čř

Sroj

Hod. Kč

Popis

1

1

Pila pás

420 Kč

Řezat č. 1, 2, 3, 4, 7, 8 dle výdejek

2

1

Zámeč

450 Kč

Po dělení č. 1 až 4, 7 a 8 začistit,

2

2

   

pomocí truhlářských svěrek upnout pro nastehování,

2

3

   

kontrolovat geometrickou a rozměrobvou přesnost.

2

4

   

Svařenec nastehovat

3

1

Kontr

400 Kč

Kontrola nastehovaného svařence

4

1

Svář

500 Kč

Nastehovaný svařenec svařit

atd

 

 

 

  

Technologové ve firmě vypracují seznam předvyplněných typových operací v listu Pruvod (soubor APROGRAM) a ekonomové operacím přidělí cenu výrobní hodiny. Seznam je určený pro veškeré zakázky, v programu dodáváme příklad. Vybraná typová (předvyplněná) operace se do průvodky zakázky zakázky vloží tlačítkem    Ozn. řádek vloží do zakázky.   Vybrané operace nebo celé postupy tlačítky kopírujeme mezi průvodkami různých zakázek podobně jako záznamy kusovníků a kooperací.

V zakázkové výrobě dochází ke změně seskupování podobných činností dle momentální situace až v dílně (dodatečně zvolené slícování, svrtání, opracování) různých součástí. Změny výroby může rozhodnout technolog, mistr,  je to firemní organizace. Běžné jsou změny provedené na základě ústní dohody, do průvodky se nezapisují. Úkolové systémy odměňování a jiná  sledování "plnění norem" jednotlivých operací jsou proto v zakázkových výrobách zdrojem neustálých problémů a ekonomických ztrát.

Výhodou programu je automatický výpočet normohodin celé zakázky
bez norem času výrobních operací.

Pro stimulaci dílny i celé firmy je v praxi pozitivně ověřená týmová prémie vypočtená z rozdílu
mezi normovanými a skutečnými výrobími hodinami v tomto měsíci ukončených zakázek.
K dispozici je náš excelovský program PREMIE. Dílenskou prémii rozpočítává
pracovníkům diferencovaně dle výkonu ohodnoceného mistrem pomocí bodů.

V kalkulaci zakázky se z klávesnice zapisuje hodinová cena zakázky. V průvodce ji můžeme vypočítat. Do sloupce F zapíšeme každé operaci odhad normohodin tak, aby jejich součet za všechny operace byl shodný s normohodinami zakázky. Když jsou obě hodnoty normohodin vypsané v "E1" shodné (platné z listu Kal a načtené ze sloupce F), cena hodiny se vypíše v buňce "J1" a v kalkulaci zakázky v listu Kal v  "I19".
Když nejsou shodné, vypíše se v buňce "I1" otazník a v  "J1" nula.